FAQ

Přečtěte si nejčastěji kladené otázky i odpovědi na ně

Co je apostilní doložka a kdy ji budu potřebovat?

Apostila je osvědčení, která dokládá pravost veřejné listiny (např. rodný, oddací nebo úmrtní list, rozsudek, výpis z rejstříku, notářské osvědčení). Apostilní doložky mohou být vydávány pouze pro dokumenty vydané v zemi, která úmluvu podepsala, a které mají být použity v jiné zemi, která je rovněž signatářským státem úmluvy.

Apostila nemusí být požadována, pokud zákony, předpisy nebo praxe platné v zemi, kde má být veřejná listina použita, byly zrušeny nebo zjednodušily požadavky na apostily, nebo zprostily dokument jakéhokoli požadavku na legalizaci. Takové zjednodušení nebo výjimka mohou rovněž vyplývat z dohody nebo jiné úmluvy, která je platná mezi zemí, kde má být veřejná listina použita, a zemí, která ji vydala (např. některé jiné Haagské úmluvy osvobozují dokumenty od legalizace nebo podobných formalit, včetně apostilní doložky).

Na které země se vztahuje Úmluva o apostile? 

Úmluvy o apostile se využívá pouze tehdy, pokud ji podepsala jak země, v níž byla veřejná listina vydána, tak země, v níž má být veřejná listina použita.

Na které dokumenty se Úmluva o apostile vztahuje?

Úmluva se vztahuje pouze na veřejné listiny. Zda se jedná o veřejnou listinu, či nikoli, určuje právo země, v níž byl dokument vydán. Země obvykle uplatňují úmluvu na širokou škálu dokumentů. Většina apostilních doložek je vydávána pro dokumenty správní povahy, včetně rodných, oddacích a úmrtních listů; dokumentů pocházejících od orgánu nebo úředníků spojených se soudem, tribunálem nebo komisí; výpisů z obchodních rejstříků a jiných rejstříků; patentů; notářských úkonů a notářsky ověřených podpisů; školních, univerzitních a jiných akademických diplomů vydávaných veřejnými institucemi.

Úmluva rovněž vylučuje ze své oblasti působnosti některé správní dokumenty související s obchodními nebo celními operacemi.

Kde mohu apostilu získat? 

Každá země, která Úmluvu o apostile podepsala, musí určit jeden nebo více orgánů, které jsou oprávněny apostily vydávat. Tyto orgány se nazývají Příslušné orgány a pouze ony mohou apostilní doložky vydávat. Některé země určily pouze jeden příslušný orgán. Jiné země určily několik příslušných orgánů, aby zajistily, že v různých regionech země existují příslušné orgány, nebo proto, že různé vládní subjekty jsou odpovědné za různé druhy veřejných listin; v některých federálních systémech může být národní vláda odpovědná za určité druhy listin, zatímco stát nebo místní vláda, která je jejich součástí, může odpovídat za ostatní.

Co potřebuji vědět, než o apostilu požádám? 

Než se obrátíte na příslušný orgán ohledně získání apostily, měli byste se zamyslet nad následujícími otázkami:

  • Platí Úmluva o apostile v zemi, která veřejnou listinu vydala i v zemi, ve které ji hodlám použít?
  • Pokud země, která veřejnou listinu vydala, určila několik příslušných orgánů, který z nich je příslušným orgánem pro vydání apostily pro moji veřejnou listinu?
  • Mohu dostat apostilu pro svůj veřejný dokument, je můj dokument považován za veřejný dokument podle práva země, kde byl vydán?
  • Mohu požádat o apostilu poštou nebo se musím dostavit osobně? To je důležité především pokud žijete v jiné zemi, než je země, která vydala váš veřejný dokument.
  • Pokud mám více dokumentů, budu potřebovat více apostil?
  • Existují jiné dokumenty (kromě veřejného dokumentu) nebo další informace, které musím poskytnout, abych apostilu získal(a), např. dokument prokázání mé totožnosti nebo orazítkovaná obálka v případě žádostí poštou?
  • Kolik apostila stojí a jakým způsobem za ní lze zaplatit?
  • Jak dlouho bude vydání apostily trvat?

Kolik apostila stojí?

Úmluva o apostile se o nákladech na apostily nezmiňuje. V důsledku toho se náklady na apostilu liší a závisí na příslušném orgánu, který apostilu vydá. Mnoho příslušných úřadů vydání apostily zpoplatňuje a ceny se značně liší.

Musí všechny apostily vypadat úplně stejně?

Ne. Příloha Úmluvy o apostile obsahuje vzor apostily. Apostilní doložky by měly co nejvíce odpovídat tomuto vzorovému osvědčení, v praxi se však apostily vydané různými příslušnými orgány liší. Tyto rozdíly mohou být v designu, velikosti, barvě, nebo v dalších prvcích uvedených mimo rámeček, který obsahuje 10 číslovaných standardních informačních položek.

Apostila musí zejména:

  • být identifikována jako apostila a
  • obsahovat zkrácené znění francouzského názvu úmluvy (Convention de La Haye du 5 octobre 1961) a
  • obsahovat rámeček s deseti standardními informačními položkami.

Jak jsou apostily připojeny k veřejným listinám?

Apostila může být umístěna přímo na veřejnou listinu nebo na samostatnou přiloženou stránku. Apostily mohou být připevněny různým způsobem, například razítkem, samolepící nálepkou, pečetí a podobně.

Jaké jsou účinky apostily?

Apostila osvědčuje pouze původ veřejné listiny, k níž se vztahuje: osvědčuje pravost podpisu nebo razítka osoby nebo orgánu, který veřejnou listinu podepsal nebo zapečetil, a způsobilost, v jaké k tomu došlo. Apostila neosvědčuje obsah veřejné listiny, ke které se vztahuje.

Apostila nesmí být nikdy použita pro uznání dokumentu v zemi, kde byl tento dokument vydán – apostily jsou určeny výhradně pro použití veřejných listin v zahraničí.

Jakmile budu mít apostilu, budu potřebovat nějak prokázat, že je podpis nebo pečeť na mé veřejné listině pravé?

Ne. Apostila vydaná příslušným orgánem je vše, co je zapotřebí k prokázání, že jsou podpis nebo pečeť na veřejné listině pravé, a ke zjištění způsobilosti orgánu nebo osoby, která veřejnou listinu podepsala nebo zapečetila.

Mohou být apostily odmítnuty v zemí, kde mají být použity?

Apostily vydané v souladu s požadavky úmluvy musí být uznány v zemi, kde mají být použity. Apostily mohou být odmítnuty pouze pokud:

  • nelze ověřit jejich původ (tj. pokud údaje na apostile neodpovídají údajům v rejstříku vedeném příslušným orgánem, který apostilu údajně vydal), nebo
  • jejich formální prvky se radikálně liší od vzoru osvědčení připojeného k úmluvě.

Apostila“ vydaná zemí, která Úmluvu nepodepsala, musí být ve všech ostatních státech zamítnuta, neboť je její vydání v rozporu s Úmluvou.